Mechatronika
Jan Králík
Baví tě elektro, informatika i fyzika? To vše jde skloubit v oboru mechatronika. Je to v současné době velmi atraktivní obor, ve kterém se spojuje studium mechaniky (strojařina), elektrotechniky a informatiky (základní i pokročilé programování). Naučíš se navrhovat mechatronické systémy, které snímají signály z prostředí (teplota, rychlost, zvuk,..), zpracovávají je a vytváří nějaký výstup (pohyb, signál…). Abys mohl navrhnout a sestrojit takový přístroj, tak strávíš spoustu času v laboratořích, které jsou vybaveny tou nejmodernější technikou.
Stále si ještě kladeš otázku, JESTLI MÁ STUDIUM MECHATRONIKY VÝZNAM? Odpověď ti možná přinese srovnání konstrukce osobního auta např. z r. 1969. Elektroinstalace Škody 110 byla poměrně skromná. V současné Oktavii jsou desítky řídicích jednotek propojených kilometry vodičů navzájem mezi sebou i s aktuátory a sensory. A tento princip nahrazování původně čistě mechanických řešení elektrickým aktuátorem a počítačovým řízením najdeš v dnešním světě téměř všude!
Co tě čeká během studia?
Studium je rozděleno do tří let, tedy šesti semestrů. Studium je mezioborové, výuku zajišťují naši pedagogové (mechanika, informatika) a pedagogové z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (elektrotechnika, elektronika), která sousedí s naší fakultou. Získáš poměrně široké spektrum znalostí a dovedností. Důležitou součástí výuky jsou praktická cvičení, která probíhají v Mechatronické laboratoři FSI. Studenti se mohou zapojit přímo i do projektů, které laboratoř realizuje s firmami.
Zajímá tě přesná skladba předmětů v jednotlivých semestrech a ročnících? Kompletní přehled studi a v prvním ročníku najdeš zde, alespoń orientační představu o skladě v dalších ročních najdeš zde.
Uvažuješ o studiu v zahraničí?
Máš možnost účastnit se stáží na zahraničních univerzitách např. z těchto zemí: Německo, Polsko, Irsko, Portugalsko. Kromě toho nabízíme také možnosti zahraničních exkurzí či krátkodobých stáží i v některých zahraničních firmách.
Co tě čeká po ukončení studia?
Atraktivita oboru přímo souvisí s velmi dobrými perspektivami absolventů na trhu práce. Mechatronici mohou pracovat jak ve strojírenských, tak i elektrotechnických průmyslových firmách. Naši absolventi nacházejí uplatnění ve firmách jako Honeywell, Bosch, Škoda, Unis, Porsche Engineering, Mercedes-Benz Technology, ale i ve spoustě dalších. Navíc „mechatronický přístup” k řešení problémů se stále více uplatňuje i v ekonomice, biomedicínství i v obchodě.
A ještě jedná důležitá informace: mezi absolventy FSI mají mechatronici nejvyšší nástupní platy!
SAMOZŘEJMĚ MÁŠ TAKÉ MOŽNOST pokračovat v navazujícím magisterského studiu a získat titul inženýr.
Máš zájem studovat Mechatroniku? Pak si podej E-přihlášku:
Podat přihláškuTab 1 - B-MET
- Od 1. ledna 2021 do 31. března 2021 si podej e-prihlasku.
- Nezapomeň včas uhradit poplatek! (Veškeré podklady k platbě zjistíš v e-prihlasce.)
- Připrav se na přijímačky! Přijímací zkouška je písemná z matematiky a fyziky. Rozsah odpovídá učivu střední školy. Máš možnost přihlásit se do přípravných kurzů matematiky a fyziky, které pořádáme.
- Přijímačky se budou konat 15. až 18. června 2021. Nejméně jeden měsíc před termínem od nás obdržíš pozvánku. (Případnou omluvu nepřítomnosti je třeba podat písemně na studijní oddělení FSI VUT v Brně. Omluvený uchazeč může zkoušku vykonat v náhradním termínu 23. června 2021.)
Tab 2 - B-MET
Ano, pokud splňuješ alespoň jednu z následujících podmínek:
- V roce 2021 studuješ v posledním ročníku střední školy a přitom dosáhneš studijního průměru do 1,8. (Studijní průměr se vypočítá jako aritmetický průměr z aritmetických průměrů známek na závěrečných vysvědčeních 1., 2. a 3. ročníku a na pololetním vysvědčení 4. ročníku střední školy.)
- U maturity v roce 2021 dosáhneš v matematice nebo fyzice klasifikace výborně nebo chvalitebně.
- V Národní srovnávací zkoušce z matematiky v roce 2021 se umístíš mezi 50 % nejlepších.
- V roce 2021 uspěješ ve výběrové zkoušce ze středoškolské matematiky v rámci nepovinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky (nazývané Matematika+).
- Dosáhneš alespoň 50 % bodů v závěrečném testu konaném v roce 2021 v rámci přípravného kurzu matematiky nebo v rámci přípravného kurzu fyziky na FSI.
- Patříš mezi nejlepší týmy, které se účastnily soutěží pořádaných fakultou (Internetová matematická olympiáda, Roboti@fsi).
- Jsou i další možnosti. Přesné znění podmínek najdeš na www.fme.vutbr.cz.
Máš další dotazy?
- Pošli dotaz na studijní oddělení: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
- Pošli zprávu přes facebook